pátek 6. října 2017

První masozeleninové příkrmy


První příkrm, který by mělo děťátko dostat, by měl být čistě zeleninový, jednodruhový. Poté je možné přidávat maso, opatrně, kousek po kousku a nespěchat s množstvím. Často se jako první doporučují masa hovězí, telecí, králičí, kuřecí/krůtí a vepřové maso až nakonec, protože je nejvíce tučné a ze všech jmenovaných mas nejméně výživné - maso je důležité zejména pro svůj obsah železa a zinku.

Spolu s masem se může k zelenině přidat i žloutek a některé druhy ryb - u ryb je lépe začínat českými sladkovodními jako jsou kapr, lín, cejn, amur,...
Objem podávaného masa a žloutek je zhruba 1/4 porce přílohy, pokud Vás ale zajímá, jak často by se mělo podávat, tak se názory různí, nejčastěji se setkávám a i já souhlasím s tím, že 1-2x týdně by měla být ryba, 3x týdně maso a 1x týdně žloutek.

V diskuzních fórech se často setkávám s otázkou zavařování masa a masozeleninových příkrmů, a to v hlavně v době letních a zimních prázdnin, protože maminky přemýšlí, čím budou malé děti na dovolené krmit. Samozřejmě děti od 1 roku již často jí s rodiči, ale co s malými prcky?
Ovocné příkrmy lze snadno zavařit i doma, protože jsou v některé ovoci obsažené přirozené pektiny, jakožto konzervanty, jinak je tomu však u masozeleninových příkrmů.

Zavařit masozeleninu není vůbec jednoduché, v domácích podmínkám myslím, že není vhodné. Hlavně proto, že skleničky neobsahují žádný konzervant, který by udržel příkrm jedlý více dní. Příkrmy často zkvasí, mohou se zde množit bakterie, kvasinky.
Jednou volbou je vařit dítěti na dovolené nebo vybrat kvalitní kupovaný příkrm.

Jako novinku, která mě osobně zaujala jsou příkrmy HIPP BIO maso, kdy si můžete maso smíchat se zeleninou, které má vaše dítě rádo a hlavně v poměru, které vašemu dítěti vyhovuje. U dětí se totiž mění každou chvíli potřeba bílkovin a proto, někdy vyžadují masa více, někdy méně, někdy jej také odmítají úplně - regulujete tedy sama přísun masa dle aktuální vývojové fáze dítěte.
Maso je bez přídavku soli, lepku, aromat, mléčné složky a zahušťovadel.

 +  Pokud Vám, tedy spíše vašemu dítěti, vyhovují již předmíchané druhy masozeleniny, tak je na výběr spousta variant jako bramborová kaše s aljašskou treskou, mrkev s rýží a telecím masem, špagety v boloňské omáčce nebo třeba kuskus se zeleninou, vše ve variantě BIO, bez přídavků soli, aromat a zahušťovadel a s omega-3 mastnými kyselinami.
Žádné komentáře:

Okomentovat